Na czym polega spedycja międzynarodowa?

 

transport i logistykaOtwarcie granic zaowocowało dynamicznym wzrostem wymiany handlowej pomiędzy poszczególnymi państwami z Europy i Świata. Trudno się więc dziwić, że wraz z zainteresowaniem kontaktami międzynarodowymi wzrosło zapotrzebowanie na usługi transportowe. Wprawdzie współcześnie widać wyraźnie rozrastającą się konkurencję, jednak nawet mniejsze firmy transportowe radzą sobie całkiem nieźle z innymi przewoźnikami drogowymi. Oczywiście niezwykle popularne są wszelkiego rodzaju działalności kurierskie dostarczające określone przedmioty z jednego miejsca na drugie, trudno jednak wyobrazić sobie podobne przedsięwzięcie na skalę przemysłową czy międzynarodową. Jako, że większość z nas zmuszona jest już dzisiaj do pokonywania coraz większej liczby kilometrów w celu świadczenia swoich usług poza granicami kraju, nic więc dziwnego, że spedycja międzynarodowa stała się tak istotna w kwestii nowoczesnego handlu.

Wszelkie kwestie dotyczące pojęć takich, jak transport czy spedycja międzynarodowa dotyczą w pierwszej kolejności skomplikowania procesu decyzyjnego i strategicznego, przede wszystkim dlatego, że spedycja to przede wszystkim ogrom papierkowej pracy wykonywanej nie przez jednego czy dwóch pracowników, ale całą ich sieć, która musi współdziałać ze sobą w sposób doskonale zharmonizowany. Tylko dzięki kontaktom oraz wieloletnim umowom z różnymi firmami transportowymi, potrafią wynegocjować niezwykle korzystne warunki transportowe i zapewnić swojemu zleceniodawcy terminowe wykonanie działania z uwzględnieniem wszelkich, najdrobniejszych nawet szczegółów. Firm spedycyjnych jest oczywiście mnóstwo, więc to od zleceniodawcy zależy, na działalność której się zdecyduje. Podejmowanie decyzji dotyczącej wyboru najlepszego środka transportu oraz firmy, która będzie w stanie działać w ich interesie bez zarzutu nie należy do najłatwiejszych zwłaszcza, że bardzo często towary, które mają być przewożone kosztują kilkaset tysięcy złotych. Trudno się więc dziwić, że każdemu zależy na tym, aby podjąć dialog z firmą, która nie tylko będzie solidna i uczciwa, ale i będzie w stanie dotrzymać terminów i warunków umów. Kwestie finansowe są w biznesie podstawową kwestią, dlatego też spedycja międzynarodowa stara się pozyskać od klienta odpowiednio wysoką marżę, a klientowi zależy na zminimalizowaniu kosztów dodatkowych wynikających z przewożenia towaru z punktu A do punktu B, z jednoczesną pewnością, że działanie zostanie zrealizowane bez zarzutu, terminowo i bez straty dla jego finansów. Spedycja międzynarodowa podlega wszelkim uwarunkowaniom przepisów prawa handlowego, w głównej mierze dlatego, że pojawiła się znaczna potrzeba uregulowania problemów i wytycznych oddzielających kompetencje spedytora i osoby zlecającej, dlatego też jako taka może być traktowana jak rodzaj działalności gospodarczej, odwołującej się i uzależnionej częściowo od dziedziny transportu i logistyki.

W gestii spedytora leży więc zorganizowanie przewozu towaru w taki sposób, aby był on dostarczony z jednego miejsca na drugi w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem maksymalnego stopnia bezpieczeństwa. Nie ma więc tutaj większego znaczenia skąd i dokąd będą przetransportowywane poszczególne kontenery czy sprzęty oraz czy będą one zorganizowane drogą morską czy lądową, ważne jest tylko to, aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami prawa i z wytycznymi odnoście podpisanej umowy. Zadanie nie należy oczywiście do najłatwiejszych przede wszystkim dlatego, że proces przewozu jest skomplikowany i wymaga nierzadko ogromnej elastyczności i konieczności zgrywania ze sobą wielu niewspółmiernych elementów. Właśnie ze względu na poziom utrudnienia, mało który przedsiębiorca podejmuje się samodzielnego dowożenia określonych kontenerów. Większość woli zlecić tego typu działanie komuś, kto nie tylko posiada doświadczenie w branży oraz wszelkie kontakty umożliwiające sprawny przepływ informacji, ale wyposażony jest dodatkowo w niezbędne narzędzia otwierające mu wszystkie te drzwi, które dla przeciętnych przedsiębiorców są zamknięte.

Spedycja międzynarodowa nie odnosi się więc tylko i wyłącznie do przewożenia towarów z miejsca na miejsce, ale także do wszystkich formalności i zawiłości prawnych, z którymi są bezpośrednio związane. Mogą to być między innymi zróżnicowane dokumenty frachtowe czy zagadnienia dotyczące kontroli celnej, a także podbijanie listów przewozowych lub też podobnego typu dokumentacji. W zakres wykonywanych przez nią czynności wchodzą takie, które określane są mianem spedycji właściwej oraz takie, które są przez spedytora organizowane i obejmują przede wszystkim czynności przemieszczeniowe. Należą do nich chociażby zlecenia spedycyjne i udzielanie porad związanych z procesami spedycyjnymi, wybór środka transportu, zawieranie umów o przewóz, ubezpieczanie przesyłki, sporządzanie dokumentacji transportowej czy też odbiór przesyłki od nadawcy. Jako, że przedsiębiorstwo spedycyjne nie zajmuje się tylko i wyłącznie samym przewozem, do jego istotnych obowiązków należy także kontrola przebiegu podróży towaru i dokładanie wszelkich starań, aby potencjalny kontener dotarł do przeznaczonego portu czy punktu docelowego i jednocześnie kontrolować poszczególne etapy jego podróży. Czuwanie nad prawidłowym przebiegiem przewozu niejednokrotnie okazuje się kluczem do całego przedsięwzięcia i pozwala na utrzymanie się firmy na wysokim poziomie.

 

Our website is protected by DMC Firewall!