Dozowniki w przetwórstwie tworzyw sztucznych

 

przemysłPrzetwórstwo tworzyw sztucznych wymaga odpowiedniego oprzyrządowania, nic więc dziwnego, że przestrzeń nowych technologii nieustannie stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, oferując im wysokiej klasy dozowniki grawimetryczne i objętościowe. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest precyzyjne dozowanie barwników lub rozmaitych dodatków niezbędnych na poszczególnych etapach produkcyjnych. Objętościowe lub grawimetryczne dozowniki pozwalają na działanie z zegarmistrzowską wręcz precyzją, nic więc dziwnego, że znajdują się na czele urządzeń pojawiających się w przestrzeniach hal produkcyjnych.

Głównym zadaniem przetwórstwa tworzyw sztucznych jest umiejętna obróbka dostępnych materiałów, dlatego też zazwyczaj przedsiębiorcy opierają swoje działania na kilku podstawowych technikach, do których zaliczane są wszelkiego rodzaju zabiegi wytłaczające i odlewnicze, a także techniki takie jak wtryskiwanie, prasowanie, przetłaczanie, tłoczenie, formowanie oraz walcowanie. Z tworzywami sztucznymi można zrobić wiele, niezbędne jest jednak właściwe wygenerowanie plastycznego materiału. W tym celu konieczne jest właściwe ustalenie proporcji pomiędzy barwnikami a komponentami sztucznymi i naturalnymi. W produkcji najczęściej stosowane są więc dozowniki objętościowe i dozowniki grawimetryczne, przy czym te pierwsze projektowane są po to, aby dozować barwniki w postaci granulatów. Ze względu na to, że granulat nie zawsze zapewnia sto procent mieszalności zebranych surowców, przedsiębiorcy inwestują w profesjonalne miksery, które dbają o to, aby wszystkie komponenty dokładnie się ze sobą połączyły. Dozowniki grawimetryczne z kolei znane są z wyjątkowej dokładności w dozowaniu, głównie za sprawą precyzyjnie dopracowanego systemu ważenia, pozwalającego na ustalanie masy składnika z dokładnością 0,01 grama. Niezbędne dane pojawiają się na elektronicznym wyświetlaczu, przez co ciężary komponentów są idealnie dobrane, podobnie zresztą jak ich proporcje.

Jako, że cały proces oparty jest przede wszystkim na ustaleniu wagowych proporcji składników, ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu zostaje ograniczone do minimum. W taki też sposób możliwe jest działanie w sposób automatyczny, określając bardzo precyzyjnie gęstość komponentów oraz dokładność w ich mieszaniu. Technologia produkcji dynamicznie się rozwija, widać więc jak istotne stało się wdrażanie w przestrzeń przedsiębiorstw dorobku nauki oraz innowacyjnych technologii, dzięki którym możliwe jest kreowanie tworzyw niezbędnych w dalszych procesach przetwórczych.

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!