Mieszkanie na poddaszu – jak je urządzić

 

poddaszeOferowane na sprzedaż mieszkania są dziś bardzo różnorodne. Od niedawna prym na rynku wiodą między innymi mieszkania usytuowane na poddaszach. Skąd zainteresowanie tego typu obiektami? W zasadzie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Być może chodzi o to, że poddasza są dość niekonwencjonalne i można je zaaranżować zupełnie inaczej niż normalne pomieszczenia. Dodatkowo nie da się ukryć, iż skośne ściany i okna dachowe nadają przestrzeni niezwykły klimat, którego na próżno szukać w normalnych mieszkaniach. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż mieszkania na poddaszach mają pewne ograniczenia, z którymi niestety w chwili nabycia mieszkania należy się liczyć. Z czym ów ograniczenia zazwyczaj są związane? Przede wszystkim z niecodziennym układem pomieszczeń czy niższym sufitem w przypadku ścian, w których znajdują się dachowe okna. Z odrobiną odpowiednich zdolności i wyobraźni takie wnętrza mogą oczywiście prezentować się oryginalnie i praktycznie. A przecież głównie o to zazwyczaj mieszkańcom danego domu czy mieszkania chodzi.

 Sprawdź stan mieszkania przed jego kupnem – zwróć uwagę na okna

Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest nowe czy używane, należy przed zakupem sprawdzić jego stan. W przypadku mieszkań na poddaszu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan okien dachowych. Te ostatnie często są bowiem źródłem wielu nieprzyjemności. Mogą między innymi przepuszczać chłód lub wilgoć. Szczególnie, jeśli mieszkanie wybudowano jakiś czas temu. Jeśli okna trzeba wymienić, warto negocjować z właścicielem obniżenie ceny. Po zakupie i przed przeprowadzką należy wtedy bezwzględnie zadbać w wymianę okien. Warto zainwestować w solidne i trwałe produkty, by cieszyć się nowymi oknami przez długie lata. Jakie firmy najlepiej w tym przypadku wybrać? Dobrą renomą i zaufaniem klientów cieszy się na przykład marka Roofstyle okna tej firmy są wykonywane z trwałych materiałów, dodatkowo wyglądają estetycznie i praktycznie się je otwiera. Wszystkie te cechy są przy wyborze okien bardzo ważne – szczególnie, jeśli chodzi o produkty montowane na poddaszach.

Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne

Poddasze to dość specyficzne miejsce. Jeśli okna umieszczone są tylko z jednej strony musimy nastawić się, że słońce będzie nam towarzyszyło tylko przez jedną część dnia. Potem w mieszkaniu może być dość ciemno. Dobre oświetlenie sprawi, że w domu bez względu na porę dnia czy nocy będzie odpowiednio jasno. Warto również zwrócić uwagę na to, że czasem promienie słoneczne zbyt mocno przedostają się na nasze poddasze. Należy więc już podczas przeprowadzki zaopatrzyć się w żaluzje lub rolety. Te ostatnie są dzisiaj dostępne w wielu sklepach, w dodatku można je zakupić w zasadzie we wszystkich kolorach. Stąd pewność, że nasze żaluzje czy rolety będą doskonale dopasowane do zastosowanego wystroju i aranżacji każdego pomieszczenia. Niestety w przypadku poddasza należy raczej pożegnać się ze wszelkiego typu zasłonami czy firankami. Wyjątek stanowią oczywiście te poddasza, na których okna zamontowane są w formie pionowej.

Minimalizm będzie najlepszym rozwiązaniem

Metraż mieszkania na poddaszu zazwyczaj nie jest zbyt duży. Warto więc urządzić przestrzeń tak, by nie była ona zagracona niepotrzebnymi przedmiotami czy meblami. Najlepiej wybierać niskie meble i stoły, ponieważ po jednej stronie sufit będzie nieco niższy, a ściany skośne. Przy oknach powinny znajdować się takie meble jak kanapy i niskie regały w salonie czy podwójne łóżko w sypialni. Drobne przedmioty można pochować w zgrabne tekturowe pudełka, które są nie tylko praktyczne, ale także ładnie wyglądają.

Mieszkanie na poddaszu jest niewątpliwie wyzwaniem, któremu nie każdy potrafi sprostać. W razie jakichkolwiek problemów warto zatrudnić profesjonalnego dekoratora wnętrz, który będzie służył dobrą radą i odpowiednimi propozycjami w kwestii aranżacji pomieszczeń. Warto jednak spróbować samemu rozporządzić przestrzenią tak, by urządzić ją według własnego uznania. Inspiracją mogą być wszelkiego rodzaju czasopisma architektoniczne czy blogi internetowe, na których posty umieszczają amatorscy dekoratorzy wnętrz. Przy odrobinie dobrego smaku i wyczucia poddasze może stać się przytulnym i nowoczesnym miejscem, które zachwyci każdego gościa. Wystarczy jedynie kierować się pewnymi ogólnymi wytycznymi, które sprawią, że mieszkanie stanie się przede wszystkim praktyczne i dobrze oświetlone. Te dwie rzeczy w największym stopniu wpływają bowiem na efekt końcowy i wygląd całego wnętrza.

 

Our website is protected by DMC Firewall!