Ergonomia przestrzeni użytkowych

budynki

Ergonomia jest nauką, która stała się nieodłączną częścią naszej codzienności. Ze względu na jej wyjątkową użyteczność i skuteczność, która została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi, jest szczególnie chętnie stosowana w dużych firmach oraz zakładach przemysłowych, gdzie stara się dostosować do potrzeb pracownika nie tylko samo stanowisko pracy, ale i wszystkie urządzenia i rozwiązania techniczne, które stają się częścią jego codziennych obowiązków.

                 Należy jednak pamiętać o tym, że ergonomia stanowiska pracy czy ergonomia przestrzenna jest nauką interdyscyplinarną, która łączy ze sobą nie tylko dorobek naukowy ale i kulturowy, dlatego też jej możliwości wydają się być całkowicie nieograniczone. Nie ma się zatem co dziwić, że propozycje wystosowywane przez osoby zajmujące się ergonomią zawodowo, są chętnie przejmowane także w produkcji przedmiotów codziennego użytku oraz w architekturze i projektach zagospodarowania przestrzeni – nie tylko publicznej, ale i prywatnej.

                Rozwiązania ergonomiczne sprawdzają się w miejscach, które odwiedzamy każdego dnia, jak chociażby w restauracjach czy kawiarniach, gdzie szczególnie ważne jest takie rozmieszczenie poszczególnych urządzeń czy przedmiotów, aby przygotowywanie i dostarczanie posiłków było sprawne i proste. Z tego też powodu projektanci dostosowują lokale bezpośrednio do wielkości pomieszczeń, ich rozkładu oraz potrzeb personelu i konsumentów. Nawet najszybciej przyrządzony obiad nie będzie dostarczony do stolika klienta jako ciepły, kiedy kelner będzie zmuszony pokonywać z talerzem kilkaset metrów korytarza czy nawet kilkanaście pięter, w przypadku, kiedy sala bankietowa znajduje się na parterze, a kuchnia na dwudziestym piętrze. Wszystkie tego typu elementy należy brać pod uwagę, aby wszystko idealnie do siebie pasowało i działało jak w szwajcarskim zegarku. Ergonomia pomaga zatem na prawidłowe konstruowanie kuchni, dostosowując wysokość stołów i blatów do potrzeb i wzrostu kucharzy i ich pomocników, wielkość talerzy i tac do możliwości kelnerów oraz długość stolików do ilości miejsc siedzących dla konsumentów. Podobnie jest zresztą z oświetleniem, rozmieszczeniem głośników czy przygotowaniem specjalnego miejsca na scenę czy parkiet do tańca w przypadku, kiedy dana restauracja oferuje klientom wynajęcie sali na potrzeby imprez okolicznościowych, takich jak na przykład wesela, Komunie czy bale sylwestrowe.

                Nie ma więc chyba współcześnie takiego obszaru naszego życia, który nie brałby pod uwagę psychicznych i fizycznych możliwości każdego człowieka. Nawet proste przedmioty, takie jak nożyczki czy filiżanki, muszą być właściwie wyprofilowane, aby mogły być swobodnie używane. Dobrym przykładem zastosowania wskazówek, jakie wytacza ergonomia, są – cieszące się rosnącą popularnością – przedmioty dla osób leworęcznych. Tego typu osoby, będące częścią największej mniejszości na świecie, miały bowiem szereg problemów z wykorzystywaniem przedmiotów codziennego użytku, produkowanych z myślą o praworęcznych. Mamy więc dzisiaj możliwość zaopatrzenia się w długopisy, nożyczki, linijki, otwieracze do puszek, a nawet klawiatury czy myszki do komputera, które wyprofilowane są w sposób ułatwiający ich trzymanie z lewej strony. Dzięki precyzyjnym badaniom można było bowiem ustalić, że linijka powinna posiadać podziałkę z odwrotnej strony, długopis mieć inaczej wyprofilowany kształt, a klawiatura posiadać klawisze numeryczne z lewej, a nie z prawej strony. W taki sposób dostosowuje się przedmioty do ludzi, a nie ludzi do poszczególnych przedmiotów. 

                Nie mniej ważna jest jednak ergonomia w przypadku zagospodarowywania przestrzeni, która nie musi być przecież wykorzystywana tylko przez projektantów na potrzeby placów czy lokali użyteczności publicznej. Równie dobrze i z nie mniejszym powodzeniem, możemy stosować jej wskazówki meblując swoje własne mieszkania – począwszy od kuchni a na sypialni kończąc. Ergonomiczna kuchnia to bowiem kuchnia praktyczna i funkcjonalna, bez względu na to, jak dużą powierzchnią dysponujemy. Współcześni projektanci zajmujący się tworzeniem mebli dla dużych sklepów czy centrów z wyposażeniem do domu, biorą pod uwagę fakt, iż nasze mieszkania są coraz mniejsze i – być może – coraz mniej ustawne. Ich zadaniem jest zatem skonstruowanie takich stołów czy szafek, które zajmowałyby mało miejsca, a były wystarczająco pojemne czy poręczne. To właśnie ergonomia pozwoliła nam na zakupienie składanych stołów, wielofunkcyjnych kanap czy łóżek zamykanych w szafach. Każde tego typu rozwiązanie ma na celu idealne dopasowanie się do konkretnej przestrzeni oraz potrzeb indywidualnego konsumenta. Każdy człowiek ma bowiem odmienne wymagania i oczekiwania, każdy też posiada inne umiejętności i możliwości. Inaczej przecież będzie wyglądało mieszkanie, w którym znajduje się wieloosobowa czy wielopokoleniowa rodzina, inaczej też przestrzeń osoby poruszającej się o kulach czy na wózku inwalidzkim. Więcej na temat ergonomii znajdziesz na http://www.cedima.pl/narzedzia/22-narzedzia-ergonomia-stanowisko-pracy. Każde miejsce musi posiadać innego typu wyposażenie, być mniej lub bardziej przestronne i posiadać meble i podłogi z konkretnych materiałów.

                Kuchenna ergonomia polegać więc może na tym, że szafki posiadają nowy system otwierania, dzięki któremu front przesuwa się pionowo ku górze, a prostopadle do powierzchni blatów, pojawiają się kosze cargo oraz szafki narożnikowe, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie wszelkich kuchennych zakamarków. Ze względu na to, że dostęp do odległych części takiej szafki może być utrudnione, montuje się w nich specjalne szyny, które umożliwiają wysunięcie całej zawartości za pomocą jednego ruchu ręki. Obrotowe półki czy narożne szuflady, podobnie jak sortowniki ułatwiające segregowanie odpadów, pozwalają nam na swobodniejsze poruszanie się po przestrzeni kuchni oraz skracają czas przygotowywania posiłków.

                Nie tylko kuchnie, ale i całe nasze mieszkania mogą posiadać właściwy charakter i umeblowanie, które sprawi, że stanie się ono przytulne i w pełni funkcjonalne. Podział mieszkania na strefy, takie jak chociażby strefę ogólną oraz prywatną może zwiększyć elastyczność całości i ułatwić poruszanie się po całej jego powierzchni.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!